Hravé aktivity ke Dni Země
Den Země 22. dubna patří ke svátkům, kdy si připomínáme jak je naše planeta Země důležitá. Aktivity z článku však můžete vyzkoušet klidně i v průběhu roku a udělat si tak libovolný den Dnem Země.
Jaké aktivity pro děti najdete v článku:
- Omalovánky třídíme odpadky - omalovánky zdarma
- Sbírání odpadků v okolí
- Sluneční soustava
- Pokusy s vodou
- Strom, můj kamarád
- Co naší planetě prospívá? Kartičky ke stažení zdarma
- Křížovka Den Země - Křížovka zdarma
Omalovánky třídíme odpadky
Stáhněte si omalovánky v PDF, které využijete s dětmi k trénování třídění odpadu. Můžete si je poté vystavit na nástěnku k odpadkovým košům určeným ke třídění odpadu.
Sbírání odpadků v okolí
Když jste si s dětmi pomocí omalovánek zopakovali třídění odpadu, udělejte si brigádu - vyrazte ven a posbírejte odpadky ve vašem okolí. Tuto aktivitu můžete zařadit pravidelně nejen na Den Země. Když budete hotoví, můžete využít některou z našich stezek a s dětmi si ještě více osvojit správné třídění odpadků.
Sluneční soustava
Vědí děti, kde se nachází naše planeta ve vesmíru? Pojďte si společně vytvořit sluneční soustavu.
Dětem rozdělte planety a slunce (případně někdo může být i náš měsíc), slunce si stoupne doprostřed. Pokud máte možnost, na zem namalujte kolem slunce kruhy, na kterých budou planety obíhat. A pak se děti správně seřadí na jednotlivé oběžné dráhy - Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Děti začnou na svých drahách běhat. Pak se můžou i vystřídat.
Tip. Dětem můžete dát do rukou míče jakožto planety nebo obrázky planet.
Tip2. Dětem se dá při této aktivitě krásně vysvětlit, proč se u nás střídá den a noc a proč vidíme vždy jen část měsíce.
Ti3. Pusťte si s dětmi video o sluneční soustavě.
Máte větší děti a hledáte aktivity k tématu vesmír a planety? Zkuste naše únikovky - Vesmírná únikovka, Vesmírná únikovka - planety.
Pokusy s vodou
Voda je pro nás důležitá a má spoustu super vlastností, pojďte je objevit pomocí pokusů.
Voda a šiška
Všimli jste si někdy, že když prší, šišky se na stromech zavírají?
Zkuste si jednoduchý pokus - najděte si venku suchou šišku a ponořte jí do sklenice s vodou, za půl hodiny ji jděte zkontrolovat - zjistíte, že se šiška zavírá.
Suchý ubrousek
Připravíme si velký kýbl s vodou (ideálně průhledný), připravíme si skleničku a na její dno namačkáme ubrousek tak, aby nevypadl, když sklenici otočíme dnem vzhůru. Poté opatrně skleničku KOLMO (dnem vzhůru) ponoříme do kýblu s vodou a znovu vytáhneme. Zjistíme, že ubrousek je suchý.
Malování ledem
Vytvořte ledová malovátka - do formy na led vlijeme vodu s barvivem (můžeme do nich vložit dřívka, která budou sloužit jako držátka při malování) a necháme přes noc zmrznout.
Následně dětem dáme papír a mohou se pustit do malování.
Zajímavou alternativou je i malování na led - každému dítěti dáme kousek ledu na papír a následně temperové barvy a štětec. Děti různě pomalovávají led a tím, jak se rozpouští barva zůstává na papíru. Po uschnutí mohou děti obrázek domalovat.
Tip. Další skvělé pokusy s vodou najdete na stránkách Vida.
Pro natrénování koloběhu vody můžete využít naší stezky koloběh vody.
Strom, můj kamarád
Stromy jsou pro nás důležité - vytváří kyslík, slouží nám jako zdroj materiálu (dřevo) a jsou domovem spousty zvířat. Zde máte několik aktivit, které můžete k tomuto tématu využít:
Poznáš svůj strom?
Tato aktivita je vhodná do lesa či parku. Děti vytvoří dvojice a jeden z dvojice si zaváže oči.
Druhý ho zavede k některému stromu a odstoupí pár kroků dál. Slepec strom osahá, obejme a může mu poděkovat za všechno, co pro něj dělá, nebo mu pošeptat nějaké tajemství. Po pár minutách slepce opět odvedeme a pak rozvážeme oči, slepec má za úkol poznat svůj strom.
Poznávání stromů
Vyrazte do okolí a zkuste všechny pojmenovat. Pokud nevíte, můžete využít atlasu stromů a nebo aplikace na rozpoznávání rostlin PlantSnap.
Výroba stromu
Každé dítě si obkreslí a vystřihne ruku z papíru. Na dlaň napíší děti své jméno a na každý prst napíší, co budou dělat pro naši planetu (budu jezdit více na kole, svačinu si brát do krabičky, třídit dopad, sbírat odpadky,...). Pak si v kruhu přečtěte, co kdo napsal a vytvořte společně na velký papír kmen a vystřihané ruce nalepte jako listy stromu.
Tento strom se dá využít i jako seznamovací aktivita - podrobnější návod najdete v našem článku Seznamovací aktivity.
Poznají děti naše stromy? To si můžete ověřit v naší stezce stromy.
Co naší planetě prospívá?
Zkuste si s dětmi promluvit o tom, co je pro naši planetu lepší. Děti možná zjistí, že spoustu věcí mohou zvládnout i samy, a tak pečovat o naši planetu.
Vytiskněte si kartičky - Co naší planetě prospívá a můžete je dětem schovat. Ony je najdou a poskládají podle toho co je pro planetu lepší.
Pokud si budete chtít ověřit jejich znalosti, můžete využít i naší stezku:
Křížovka Den Země
Vytiskněte a vytiskněte křížovku: Křížovka Den Země PDF.
Tip. obrázky z křížovky vystřihněte a děti si je mohou nalepit na papír, domalovat a vytvořit tak ještě obrázek.
Baví děti křížovky? Mrkněte máme jich několik:
Hledáte další inspiraci na téma Den Země?
Líbil se Vám článek i materiály ZDARMA? Podpořte náš projekt koupí některého z PDF aktivit a usnadněte si práci s přípravou aktivit pro děti.