Seznamovací hry

V článku najdete ověřené a oblíbené seznamovací aktivity, které jsme hrávali na táborech nebo na prvních schůzkách v oddílu. 

 

Kdo je pod dekou?

Děti posadíme do kruhu a doprostřed dáme deku. Všichni zavřou oči, vedoucí vezme jedno dítě a to schová pod deku. Poté může na pár dětí  přehodit, aby seděli trochu jinak, byla hra těžší. Děti otevřou oči a hádají, kdo chybí - kdo je pod dekou schovaný (ideálně by měly říct jeho jméno).

Kdo to je?

Tato hra je trochu akční a děti opravdu moc baví.
Vytvoříme 2 skupiny, které si proti sobě sednou. Mezi ně dáme deku, aby se skupinky nezájem neviděly. Každá skupinka vyšle jednoho, který si sedne blízko deky. Vedoucí poté dá deku dolů a děti, které sedí u deky, se snaží co nejrychleji říct jméno toho druhého (nikdo jim nesmí radit).
Tip: Můžeme tuto hru hrát i s vícero hráči, kteří sedí blízko deky a hádají. Ale je třeba vyznačit místa nebo připravit židle tak, aby děti vždy seděly přesně proti sobě a aby věděly, koho mají hádat.
 
 

Seznamovací strom

Návod na výrobu seznamovacího stromu je ve videu.
 

Seznamovací bingo

Tato hra je ideální pro lepší seznámení, umístila bych ji doprostřed pobytu, kdy už se děti tolik nestydí. Dětem rozdáme kartičky s otázkami, každé dítě si vypíše své odpovědi. Když mají všichni hotovo, může hra začít. Děti se rozejdou a ptají se ostatních, co mají za odpověď. Každého člověka se mohou zeptat jen jednou a na jednu otázku (v případě menší skupinky, lze toto pravidlo poupravit na 2 otázky). Pokud se v odpovědi shodnou oba, škrtnou si políčko a napíší jméno toho, s kým se shodly. Pokud se děti neshodly, zkusí štěstí u někoho jiného. Kdo nejdříve dosáhne binga, zakřičí bingo a vyhrál.

Tabulku pro seznamovací bingo můžete ZDARMA stáhnout zde

 

Toaleťáková seznamovačka

Děti si sednou do kruhu, každý si postupně odmotá toaletního papíru kolik chce (pokud někdo odmotá už moc, tak ho zastavíme, že to mu stačí), a pak už jedeme znovu kolečko a každý o sobě řekne tolik informací, kolik má kousků toaletního papíru.
 
A co potom s tím toaletním papírem?
Mrkněte na video
 
 

Bouchaná

Já mám na jména opravdu špatnou paměť, ale po této hře jsem si alespoň polovinu jmen dětí zapamatovala.
 
Děti postavíme do kruhu, doprostřed jde dobrovolník a v ruce má smotané noviny (malý ručník). Vedoucí jako první řekne něčí jméno a dobrovolník uprostřed má za úkol jmenovaného zasáhnout JEMNĚ novinami po hlavě. Ale ten se může zachránit tím, že řekne jméno někoho jiného a dobrovolník uprostřed musí nyní bouchnout toho, čí jméno bylo nově řečeno, a takto pořád dokola - dokud dobrovolník uprostřed někoho správně nezasáhne.
Pokud to dětem pár kol nepůjde, neděste se, je to běžné. Většinou se to rozjede zhruba v 5 kole až děti pochopí princip a budou se snažit rychle reagovat.
Tip1: Buďte s dětmi v kruhu taky, pokud máte nějaké malošky, vezměte si je k sobě a raďte jim (hra pro ně může být hlavně na začátku hodně rychlá).
Tip2: Opakují se stále stejná jména? Zastavte hru a každý se znovu představí (tím si děti všechna jména zopakují a budou říkat i jména někoho jiného).
 
 

Společné tvoření

Kolektivní práce na jednom výtvarném díle děti baví a je nutné, aby spolu komunikovaly a řešily případné spory, hledaly kompromisy.
 
A co můžou tvořit:
  • co nejvyšší věž z papírů a špejlí 
  • venku z dostupných přírodnin
  • obrázek na velký papír (pastelkami, barvami)
Tip: Můžeme to ztížit tím, že jim dáme třeba 2 minuty na domluvení, a pak musí mlčet a tvořit - tato aktivita dostane úplně jiný rozměr, ale hrála bych to s dětmi, které se už nějakou dobu znají.
 
 
Další super aktivity k upevňování vztahů mezi dětmi:
 
 
Seznamovací aktivity pro kolektiv dětí vhodný pro adaptační kurz, tábor, školu v přírodě.  šifrovací hra vhodná na adaptační kurzu, dětem vyjde citát o přátelství  Šifrovací hra vhodná na utužení kolektivního přemýšlení a řešení problémů