Podzimní hrátky s barevným listím
Podzim je čas plný barevných listů a podzimních plodů. Pojďte si s dětmi užít zábavu a pomocí listů se zároveň i něco naučit, protože podzim je ideální na poznávání a určování stromů.
Hledačka
Jako aktivitu na ven si můžete s dětmi připravit seznam s hledacími úkoly.
Projděte okolí a zjistěte, jaké druhy stromů kolem vás rostou. Dětem poté vytvořte seznam, podle kterého budou hledat jednotlivé stromy a jejich listy či plody.
Ukázkový hledací seznam si můžete v PDF stáhnout - Hledačka stromy.
Můžete využít i našeho Bingo stromy a nebo Pracovní listy stromy, aby se děti s listnáči seznámily lépe.
Aby listy nepřišly na zmar, můžete se pustit do tvoření, níže naleznete tipy, jak tvořit s listy a přírodninami.
Listová housenka
Potřeby: drátek, papír nebo pěnovka, tekuté lepidlo/tavní pistole, nůžky, fixy,...
Pokud chcete s dětmi tvořit venku, ideálním řešením je tato housenka, já si tuto aktivitu pamatuji z MŠ, kde jsme každá třída dělala jednu velkou housenku - děti nosily listy a paní učitelka navlékala s jehlou listy na provázek.
Pro větší děti můžete připravit jehlu a provázek, těm menším doporučuji dát drátek (dá se použít i chlupatý), potom je potřeba navléci velké množství listů a tělo housenky máme hotové.
Hlavu vytvoříme z tvrdého barevného papíru nebo pěnovky (pak by nám housenka měla vydržet i venku) - pomocí fixů dotvoříme obličej housenky. Tekutým lepidlem/tavnou pistolí přilepíme hlavu k tělu a máme hotovo.
Podzimní koruna
Dalším super tvořením na ven může být podzimní koruna. Na pruh papíru děti lepí (dá se lepit i tuhým, ale tekuté lepidlo drží lépe) různé listy a následně se konce papíru slepí dohromady a vznikne koruna. Můžete místo lepidla využít i oboustrannou lepící pásku.
Tip. S menšími listy můžete tímto způsobem vyrobit i náramek na ruku.
Obrázek s litů
Listy mají různé barvy a tvary a to děti může inspirovat a rozvíjet jejich fantazii. Na papír mohou nalepit různé listy a pak je fixy/pastelkami dokreslit, a tak jim může vzniknout zajímavý obrázek.
Tip. Venku děti mohou tvořit z listí na zem taky obrázky nebo mandaly, jen pozor nesmí být větrné počasí.
Frotáž
Tuto techniku zná snad každý a já ji jako dítě milovala. Pod měkký papír dáme list, ideálně žilkováním nahoru a když pak přejíždíme voskovkou po papíře, na papíře se objeví obrys listu.
Tip. Skupinová práce – každé dítě vytvoří několik listů, které pak vystřihne, poté na obrovský arch papíru nakreslíme strom s holými větvemi a všechny děti na něj listy nalepí = vytvoříte společně krásný podzimní strom.
Nebo si můžete vyrobit seznamovací strom. Návod, jak na to, najdete v článku Seznamovací hry.
Dokresli/obtáhni a urči
Aktivita vhodná pro zapamatování si tvaru listů - můžete si tak společně vytvořit herbář stromů ve vašem okolí.
Půlku listu nalepíme na papír a děti mají za úkol domalovat druhou část, a pak určit o jaký druh stromu se jedná.
Tip. Menším dětem nalepíme celý list a budou se snažit ho obkreslit.
Obtisky listů
Tento krásný tip na tvoření mám od Radky Rubešové a najdete ho i v její knize - Tvoříme s prožitkem.
Potřeby: Pěnovka, houbička (váleček), tempera, bílé papíry, listy.
Na pěnovku naneseme 2-3 barvy tempery, houbičkou (válečkem) barvu rovnoměrně rozmístíme na celou plochu, na tuto plochu žilkami dolů poklademe pár listů a přiložíme na něj bílý papír a dlaněmi přitiskneme (pozor, aby se papír neposunul). Následně bílý papír odděláme a na místě listů budou bílé otisky. V tuto chvíli opatrně odděláme 1 list, který zůstal na pěnovce (a je od barvy) a přitiskneme ho na místo, kde je jeho bílý otisk - tak vznikne otisk listu. Tento postup opakujeme se všemi listy.
Výsledkem je barevný podklad, na kterém jsou otisky listů.
Další materiály s podzimní tematikou o přírodě, které by se vám mohly hodit.